Tereny po kopalni „Pokój” zostaną zagospodarowane. Powstaną tam mieszkania

i

Autor: SRK S.A./M.Tomalik

Ruda Śląska

Będzie rewitalizacja terenów po kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej. To rozsadzi mieszkaniówkę

Ruda Śląska i Spółka Restrukturyzacji Kopalń podejmą współpracę, by zagospodarować tereny po byłej kopalni Pokój. W przyszłości mają tam powstać mieszkania. Ale przed tym jeszcze długa droga. Do koncepcji trzeba w pierwszej kolejności dopasować dokumenty strategiczne i planistyczne. Konieczne będzie również pozyskanie zewnętrznych środków finansowych.

Ruda Śląska i SRK będą działać razem na rzecz rewitalizacji terenów po KWK Pokój

List intencyjny w sprawie współpracy podpisali dziś - 13 czerwca - prezydent Michał Pierończyk i prezes Jarosław Wieszołek. Jej celem jest rewitalizacja terenu po kopalni węgla kamiennego "Pokój". Chodzi o 65 hektarów należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. To obszar wielkości prawie 93 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. 

Pokopalniane działki leżą w centrum miasta, między dzielnicami Nowy Bytom i Wirek. Znajdują się na nich 23 obiekty, które można wykorzystać lub zaadaptować na nowe potrzeby. To między innymi budynek maszyny wyciągowej szybu Lech I z wieżą szybową, wieża wyciągowa oraz nadszybie szybu Lech II wraz z halą sprężarek.

Co powstanie na terenie po kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej?

SRK i Ruda Śląska będą wspólnie pracować nad wdrożeniem założeń koncepcji masterplanu z 2021 roku. Koncepcja rozróżnia dwa pokopalniane obszary. Pierwszy położony jest między ulicami Czarnoleśną, Grochowską, Niedurnego, Obrońców Westerplatte i Traktem Rudzkim. Drugi okalają ulice Niedurnego, Kolejowa, Szarotek, Szyb Andrzeja i Lecha.

Wspomniany masterplan zakłada, że tereny zostaną przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i usługi. Do tej koncepcji dostosowane muszą zostać różne dokumenty strategiczne i planistyczne. Współpraca miasta i spółki będzie również dotyczyć pozyskania zewnętrznych środków finansowych na realizację działań.

Chcemy stworzyć tu miejsce dobre do życia, pracy i wypoczynku, z poszanowaniem naszego dziedzictwa poprzemysłowego – zapowiedział prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk podczas czwartkowej konferencji prasowej. 

W galerii poniżej można zobaczyć, jak wyglądają tereny po kopalni "Pokój" w Rudzie Śląskiej oraz wizualizacje masterplanu. 

W Szybie Franciszek w Rudzie Śląskiej powstaje Lokalne Centrum Tradycji

To nie pierwsza metamorfoza pokopalnianych terenów, która powstał przy współpracy Rudy Śląskiej i SRK. W kwietniu tego roku na rzecz miasta przekazany został zabytkowy kompleks szybu Franciszek.

Zgodnie z planem powstanie tam Lokalne Centrum Tradycji, a część obiektów jest adaptowana na mieszkania komunalne i wspomagane.

Historia kopalni Pokój w Rudzie Śląskiej 

Kopalnia Pokój jest uznawana za jeden z najstarszych zakładów w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym. Jej historia sięga 1902 roku. Dawniej działała pod nazwą Friedensgrube, po wojnie uległa wielu przekształceniom, zmieniła się również jej nazwa. W 1968 roku przyłączono do niej kopalnię Wanda-Lech, a w 1995 roku likwidowaną kopalnię Walenty-Wawel.

Jeszcze osiem lat temu, po połączeniu z rudzkimi Bielszowicami i Halembą, działała jako ruch Pokój kopalni Ruda. Ale pod koniec 2016 roku część kopalni - Pokój I - została przekazana do likwidacji Spółce Restrukturyzacji Kopalń. Stopniowo do SRK trafiały kolejne segmenty kopalni.

31 grudnia 2024 roku Oddział SRK - KWK Pokój zostanie formalnie zlikwidowany. Szyb Wanda wejdzie jako pompownia w struktury Centralnego Zakładu Odwadniania Kopalń należącego do SRK, zabezpieczając przed zatopieniem sąsiednie kopalnie.

Śląskie dyktando QUIZ Sprawdź, czy umiesz pisać po śląsku

Pytanie 1 z 11
Jak napisać po śląsku: Czy Ty się nie wstydzisz opowiadać, że język śląski nie istnieje?