Niezwykłe odkrycie w Miedarach na Śląsku. Badacze znaleźli kilkadziesiąt zębów rekinów sprzed 240 milionów lat

i

Autor: Archiwum, Pixabay.com

Odkrycie

Niezwykłe odkrycie w Miedarach na Śląsku. Badacze znaleźli kilkadziesiąt zębów rekinów sprzed 240 milionów lat

Naukowcy w ostatnich tygodniach prowadzili wykopaliska w Miedarach na Górnym Śląsku. Dokonano niesamowitych odkryć. Badacze natrafili m.in. na kilkadziesiąt zębów rekinów sprzed 240 milionów lat oraz szczątki gada notozaura.

Na Śląsku dokonano niesamowitego odkrycia

Paleontolodzy zakończyli 10. sezon wykopaliskowy w miejscowości Miedary koło Tarnowskich Gór. Przez cztery tygodnie wspólnie z ponad 50 studentami z Polski i zagranicy przekopali ponad 50 m3 osadów. Ten sezon był wyjątkowo udany. Każdego tygodnia badacze odnajdywali ponad 100 kości zwierząt lądowych i morskich pochodzących ze środkowego triasu sprzed 240 milionów lat. Szczególnie wyjątkowym odkryciem jest kilkadziesiąt zębów rekinów zachowanych w bardzo dobrym stanie, a niektóre z nich zachowało się w całości.

- W tym roku udało nam się zejść głębiej w profilu skalnym tego stanowiska; dotarliśmy do warstwy, o której istnieniu wcześniej nie wiedzieliśmy. Właśnie tam ukazało nam się bardzo wiele zębów różnego rodzaju ryb, przede wszystkim rekinów. I choć na tym stanowisku były one dosyć pospolite, to takiego bogactwa gatunkowego jeszcze tu nie mieliśmy - powiedział Nauce w Polsce Adam Rytel, doktorant w Instytucie Paleobiologii PAN i jeden z koordynatorów wykopalisk.

Jak powiedział Nauce w Polsce jeden z koordynatorów prac, dr Mateusz Tałanda z Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego, zębów rekinów było tak duże, że badacze w pewnym momencie przestali je liczyć. Jak dodał, w tamtym okresie rekiny miały zaledwie do metra długości i nie siały postrachu, a raczej uciekały przed większymi drapieżnikami. Ujawnione zęby mają ponad centymetr szerokości, co dla zwierząt z tamtych czasów jest dużym rozmiarem. Niewykluczone, że wśród okazów uda się wyróżnić zęby gatunku, który nie jest jeszcze znany.

Kolejnym ważnym odkryciem jest kompletna czaszka z zębami morskiego gada notozaura. Do tej pory nie znaleziono jeszcze w Polsce czaszki w tak dobrym stanie. Podczas prowadzonych badań odnaleziono też skamieniałości zwierząt lądowych z grupy gadów.

Wykopaliskami w ramach tegorocznego sezonu kierowali naukowcy z Instytutu Paleobiologii PAN oraz Instytutu Biologii Ewolucyjnej Uniwersytetu Warszawskiego.

Jak dobrze znasz zasady feng shui? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 10
Jakie są podstawowe cele stosowania feng shui w aranżacji wnętrz?
Quiz: Jak dobrze znasz zasady feng shui?

TOP 10 najmniejszych miast w województwie śląskim

Zobacz zdjęcia