Wiadomości

Pierwsza prognoza pogody na jesień dla Polski. Meteorolodzy pokazali temperatury

Meteorologiczna jesień rozpoczęta! Wrzesień powitał nas bardzo wysokimi temperaturami. Najnowsze dane meteorologiczne pokazują, do kiedy utrzymają się upały i coraz większe różnice między gorącymi dniami a chłodnymi nocami. Prognozowane pierwsze dni sprawdzają się! Instytuty meteorologiczne są zgodne, że mamy do czynienia z trudnymi do wytłumaczenia anomaliami.

Wrzesień w Polsce to początek meteorologicznej jesieni. Ale pogoda ani myśli się dostosować do naszych wyobrażeń tej pory roku. Wrzesień powitał nas wyjątkowo wysokimi temperaturami dochodzącymi do 27 st.C. Kolejne dni mają być jeszcze gorętsze. Na południowych wschodzie termometry w cieniu wskażą nawet 29 st. C.

Czy taka pogoda się utrzyma przez całą jesień? Mamy wyniki modeli stworzone przez Uniwersytet w Heidelbergu, który zaprezentował mapę gorąca dla Polski w oparciu o prognozy 12 międzynarodowych instytutów meteorologicznych. Dodajmy, że z wyjątkiem naukowców ze Szwajcarii, dane pozostałych ośrodków są wyjątkowo zgodne.

Jaka pogoda będzie jesienią w Polsce?

Upalne lato przeszło już do historii. Wygląda jednak na to, że temperatury nadal pozostaną bardzo wysokie. Upały odpuszczą, chociaż temperatura nie zejdzie poniżej 26 st. C., co w połączeniu z niewielkimi opadami może oznaczać suszę. Z pogodnego nieba cieszyć się będą turyści, wybierający się na weekendowe wyjazdy lub wrześniowe urlopy. Pierwsza dekada września oznacza się niemal upalnymi dniami.

Takie temperatury będą w Polsce w najbliższych dniach

Zobacz mapy gorąca dla Polski na zdjęciach

Jaka będzie pogoda we wrześniu?

Modele meteorologiczne dla Polski przygotowane przez europejskie i amerykańskie instytuty zaskakująco pokrywają się także z predykcjami polskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Według IMGW, cały wrzesień oznaczać się będzie bardzo wysokimi temperaturami, co już śmiało można nazwać anomalią pogodową. W całym kraju średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna zawierać się w zakresie normy wieloletniej.

Zobacz poniżej prognozę długoterminową na wrzesień

Prognoza pogody długoterminowa IMGW na wrzesień

i

Autor: IMGW

Jaka pogoda będzie w październiku?

Według prognoz IMGW, w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza w październiku powinna się kształtować w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się zawierać w zakresie normy wieloletniej, na północnym zachodzie suma powyżej normy.

Oznacza to, że najcieplej ma być we Wrocławiu, Opolu, Koszalinie, Zielonej Górze, a najchłodniej w Białymstoku, Suwałkach i Zakopanem, gdzie średnia dobowa temperatura oscylować będzie wokół 7 st. C.

Jaka pogoda będzie w listopadzie w Polsce?

Średnia miesięczna temperatura powietrza w listopadzie powinna się zawierać w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Miesięczna suma opadów atmosferycznych najprawdopodobniej będzie się kształtować powyżej normy wieloletniej. To oznacza, że na przykład w Zakopanem można się spodziewać temperatur w granicach 1,3 - 3,2 st. C, ale za to w w Opolu nawet powyżej 6,4 st. C. Oczywiście nadal chodzi o średnie dobowe temperatury.

QUIZ. Rozpoznasz rodzaj chmur po zdjęciach?

Pytanie 1 z 10
Jaka chmura jest na zdjęciu?
Rodzaje chmur - Cirrostratus
Listen on Spreaker.