Rybnicka urzędniczka w eksperckim zespole przy Ministerstwie

i

Autor: UM Rybnik

Rybnik

Urzędniczka z Rybnika dołączyła do eksperckiego zespołu przy MKiŚ

Małgorzata Drożdż z rybnickiego magistratu została członkiem Zespołu legislacyjnego do spraw zapewnienia ochrony drzew i krzewów przy Ministerstwie Klimatu i Środowiska.

Przy MKiŚ powołano nowy zespół 

Zespół został powołany 6 czerwca 2024 roku przez Minister Klimatu i Środowiska Paulinę Hennig-Kloskę. Przewodnictwo nad grupą będzie sprawował wiceminister Mikołaj Dorożała.

W skład grupy wchodzą naukowcy, eksperci z branży architektury krajobrazu i arborystyki, przedstawiciele organizacji pozarządowych, rządu i samorządu. To m.in. członkowie Federacji Arborystów Polskich, Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Fundacji FOTA4Climate, Fundacji Ekorozwoju oraz samorządów Warszawy i Rybnika.

Urzędniczka z Rybnika ekspertką w zespole przy MKiŚ

Rybnicki magistrat reprezentować będzie Małgorzata Drożdż, pracownica Referatu Ekologii i Certyfikowany Inspektor Drzew. Urzędniczka od wielu lat zajmuje się ochroną drzew i krzewów w mieście, do tego działa społecznie na rzecz ochrony przyrody.

Obecność Rybnika w tym gronie to wyróżnienie i prestiż dla naszego miasta. To również ważna szansa na wymianę doświadczeń – uważa Małgorzata Drożdż.

Zespół zajmie się opracowaniem założeń aktów prawnych, które wzmocniłyby ochronę drzew i krzewów. Przepisy wpłyną przede wszystkim na zachowanie zieleni w miastach, redukcję miejskich wysp ciepła, zahamowanie utraty różnorodności biologicznej i niwelowanie zjawiska lokalnych podtopień poprzez rozwój zielonej retencji.

Prace Zespołu mają skupić się m.in. na zdefiniowaniu pojęcia drzewa, jego uszkodzenia i zniszczenia, wysokości i sposobie naliczania kar administracyjnych za uszkodzenie lub zniszczenie drzew, kryteriach wydawania zezwoleń na usunięcie drzew i krzewów, regulacjach w zakresie nasadzeń zastępczych, kompensacji strat spowodowanych przez wycinkę drzew, działaniach na rzecz zachowania istniejących drzew i krzewów w procesie inwestycyjnym oraz zasadach informowania o planowanym usunięciu drzewa lub krzewu- tłumaczy rybnicki magistrat na swojej stronie.