język migowy

i

Autor: SHUTTERSTOCK język migowy

Rybnik

W urzędzie miasta w Rybniku działa wideotłumacz języka migowego!

Urząd miasta w Rybniku zrobił krok w kierunku dostępności i uruchomił usługę tłumaczeń z języka migowego na język polski. Tłumaczenie będzie realizowane poprzez system wideotłumacza. To wygodne rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

Krok w stronę dostępności - wideotłumacz języka migowego w Rybniku

Wideotłumacz to usługa skierowana do osób niesłyszących, które potrzebują pomocy tłumacza przy załatwianiu spraw urzędowych. Zasada działania systemu jest prosta - petent w obecności urzędnika łączy się online z tłumaczem, który na bieżąco tłumaczy z języka migowego na polski i na odwrót.

Na takie rozwiązanie zdecydowały się m.in. Zakład Ubezpieczeń Społecznych, gmina Wąwolnica i Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie. Teraz krok w stronę dostępności wykonał Rybnik. 

Specjalne stanowisko z wideotłumaczem znajduje się w budynku przy ul. Bolesława Chrobrego 2, w kancelarii na parterze, po lewej stronie wejścia od strony ul. Miejskiej. Usługa jest w godzinach pracy urzędu miasta. Na wizytę nie trzeba się umawiać wcześniej, wystarczy poinformować pracownika Kancelarii o potrzebie skorzystania z tłumacza.

Usługa wideotłumacza jest dostępna online

Ponadto rybnicki magistrat zachęca osoby głuche i słabosłyszące do skorzystania z usług tłumacza online poza urzędem. Usługa jest dostępn poprzez przeglądarkę internetową na stronie urzędu. Trzeba tylko kliknąć piktogram dwóch dłoni w geście migania, który znajduje się po prawej stronie ekranu, w kolumnie z ikonkami mediów społecznościowych.

Usługa tłumaczenia jest realizowana przez certyfikowanych tłumaczy polskiego języka migowego (PJM) i systemu językowo-migowego (SJM). Usługa wideotłumacza ma wiele zalet. Pozwala m.in. na swobodną i bezpośrednią obsługę osób niesłyszących oraz na koordynowanie spraw przez osobę niesłyszącą osobiście, bez udziału pełnomocnika - zachwala Agnieszka Skupień, rzeczniczka prasowa urzędu miasta Rybnika.