Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże. Odłowiono już ponad 123 tony śniętych ryb

i

Autor: PAP/Jarek Praszkiewicz

Wiadomości

Wojewoda przedłużył zakaz korzystania z jeziora Dzierżno Duże. Odłowiono już ponad 123 tony śniętych ryb

Kolejne tony śniętych ryb i kolejny zakaz. Sytuacja na jeziorze Dzierżno Duże i IV sekcji Kanału Gliwickiego wciąż nie jest dobra, a wręcz drmatyczna. Łącznie wyłowiono już ponad 123 tony śniętych ryb.

Aktualna sytuacja na Dzierżnie Dużym

Wojewoda śląski Marek wójcik przedłużył zakaz korzystania z wód zbiornika Dzierżno Duże oraz IV sekcji Kanału Gliwickiego od śluzy Dzierżno do śluzy Rudziniec do 2 września br. Decyzja podjęta została na podstawie rekomendacji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach, Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach oraz Polskiego Związku Wędkarskiego.

- W dalszym ciągu trwa akcja usuwania skutków zakwitów złotej algi. Działania skupiają się na niedopuszczeniu do przedostania się złotej algi ze zbiornika Dzierżno Duże i Kanału Gliwickiego do nurtu Odry oraz poprawie warunków żyjących tam ryb. W dalszym ciągu trwają także prace związane z usuwaniem śniętych ryb - czytamy w komunikacie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Jak informuje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego, w poniedziałek 26 sierpnia pracownicy PGW Wody Polskie we współpracy ze Strażą Pożarną, Polskim Związkiem Wędkarskim, Strażą Rybacką oraz WOT odłowili z wód zbiornika Dzierżno Duże ok. 1320 kg śniętych ryb, a z wód IV sekcji Kanału Gliwickiego ok. 96 kg. Łącznie od 3 sierpnia br. wyłowiono już ponad 123 tony śniętych ryb.

Czego dotyczy zakaz?

Zakazane jest w szczególności:

  • spożywanie wody,
  • wchodzenie do wody, kąpiele,
  • połów i spożywanie ryb,
  • pojenie zwierząt gospodarskich i domowych,
  • używanie wody do celów gospodarczych (np. podlewania),
  • uprawianie sportów wodnych i turystyki.

Walka ze "złotą algą" trwa

We wtorek 27 sierpnia odbyło się kolejne posiedzenie Międzyresortowego Zespołu ds. Odry z udziałem m.in. minister klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski i wiceminister Urszuli Zielińskiej. Jak poinformował wojewoda śląski, dotychczasowe działania przynoszą efekty. Skutecznie zatrzymano przepływ wód ze "złotą algą" do Odry oraz nie odnotowuje się już nowych śnieć. Regularnie odławiane ze zbiornika martwe ryby miały paść już kilka dni wcześniej. Jednocześnie prowadzone są również czynności mające na celu poprawę warunków bytowania żyjących w zbiorniku ryb. Szacunkowo w Dzierżnie Dużym pozostało ich jeszcze kilkadziesiąt ton.

Przypomnijmy, do 31 sierpnia br. obowiązuje również zakaz korzystania z rzeki Kłodnicy na odcinku od małej elektrowni wodnej w Pławniowicach do granicy województwa śląskiego. W rzece prowadzony jest eksperyment przy użyciu nadtlenku wodoru, mający na celu neutralizację "złotej algi". Według wstępnych wyników "złota alga" jest eliminowana w 90-99%.

Quiz dla grzybiarzy. Rozpoznasz grzyby ze zdjęć?

Pytanie 1 z 10
Grzyb na zdjęciu to...
Gąska zielona