Wydarzenia

Zmarła księżna Renata Habsburg. "Kończy się wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów"

Do Polski dotarły smutne wieści. Zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta. Wraz z jej śmiercią zakończyła się historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów. Księżna miała 93 lata. Jej pogrzeb odbędzie się w Madrycie.

Zmarła ostatnia księżna Habsburgów związanych z Żywcem

Do Polski dotarła smutna wiadomość. Zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta, przedstawicielka żywieckiej gałęzi rodu Habsburgów. O jej śmierci poinformował burmistrz Żywca - Antoni Szlagor. Miała 93 lata. Była ostatnią żyjącą osobą, która wychowywała się na żywieckim Zamku. Pogrzeb księżnej Renaty odbędzie się w Madrycie.

Zmarła księżna Renata Habsburg. Kończy się wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów

i

Autor: Burmistrz Antoni Szlagor/Facebook Zmarła księżna Renata Habsburg. "Kończy się wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów"

Dziś dotarła do mnie niesłychanie smutna wiadomość. W Madrycie zmarła księżna Renata Habsburg Lorena de Zulueta, najmłodsza córka pary arcyksiążęcej Karola Olbrachta Habsburga i Alicji Ankarcrona. Kochała Żywiec, o czym często wspominała, m.in. w prezentowanym w ubiegłym roku filmie "Ostatnia Habsburżanka". Wraz z odejściem księżnej Renaty kończy się jakże wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów - wspaniałych polskich patriotów, którzy nigdy nie wyrzekli się polskości. Księżna Renata była ostatnią żyjącą osobą z rodziny Habsburgów, która wychowała się na żywieckim Zamku. Pogrzeb Księżnej Renaty odbędzie się 29 lipca w Madrycie - napisał na FB burmistrz Żywca Antoni Szlagor.

Kim była księżna Renata Habsburg?

Pogrzeb odbędzie się bardzo późno, bowiem księżna zmarła 18 czerwca. Księżna Renata urodziła się w 1931 roku w Żywcu.Była córką ostatnich właścicieli dóbr żywieckich: arcyksięcia Karola Olbrachta Habsburga i jego żony, szwedzkiej księżnej Alicji Ankarcrony. Dzieciństwo spędziła w Żywcu. W 1951 r. z matką, siostrą Marią Krystyną oraz bratem Karolem Stefanem opuścili Polskę i wyjechali na pogrzeb ojca do Szwecji. Tam osiedli. Renata pracowała w antykwariacie w Sztokholmie. Poślubiła dyplomatę hiszpańskiego Eduardo de Zulueta y Dato, syna ambasadora Hiszpanii w Szwecji. Zamieszkała w Hiszpanii.

Żywieccy Habsburgowie byli blisko spokrewnieni z domem panującym niegdyś w Wiedniu, w tym z cesarzem Franciszkiem Józefem I. Mieli wspólnego przodka, cesarza Leopolda II. Dobra żywieckie trafiły w ręce Habsburgów w 1838 roku. Od Wielopolskich odkupił je arcyksiążę Karol Ludwik. W 1895 roku odziedziczył je arcyksiążę Karol Stefan Habsburg, który zapoczątkował żywiecką linię rodu. To oni wybudowali w mieście między innymi browar i pałac.

Ostatnimi przedwojennymi właścicielami dóbr był Karol Olbracht i Alicja. Oboje byli przywiązani do polskości; finansowali wiele przedsięwzięć kulturalnych, naukowych, towarzystw i organizacji społecznych. Arcyksiążę był pułkownikiem Wojska Polskiego. Po 1939 roku nie podpisał volkslisty, za co był więziony przez Niemców. Księżna złożyła przysięgę w AK. Za działalność w konspiracji została uhonorowana Krzyżem Walecznych. Niemcy stosowali wobec Habsburgów z Żywca represje. Zarekwirowali ich majątek.

Po wojnie żywieccy Habsburgowie byli szykanowani przez komunistów. Wyjechali, a władze odebrały im polskie obywatelstwa. W marcu 1993 roku księżna Maria Krystyna ponownie otrzymała paszport Rzeczypospolitej. Do kraju na stałe powróciła we wrześniu 2001 r. Zamieszkała w dawnej żywieckiej posiadłości Habsburgów, w niewielkim mieszkaniu, w miejscu, gdzie przed wojną była kręgielnia. Odeszła w 2012 roku. Sześć lat później w Szwecji zmarł Karol Stefan.

Źródło: Zmarła księżna Renata Habsburg. "Kończy się wspaniała historia żywieckiej gałęzi rodziny Habsburgów"